Lugarnica
14. Dec 17. 07:24:50 *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:

Home   Help Search Login Register  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Par pitanjca za ljude koji su ko pauci na stijeni...  (Read 2226 times)
skocibik
Lugar suradnik
*

View Profile
« on: 20. Apr 10. 16:12:50 »

pozdraF ljudi..

e sad.. za početak hoću se počet bavit penjanjem
kak da počnem.. ?ivim u kri?evcima, kolko znam najbli?e umjetne stijene (ZG) su mi daleko i nemam ba? previ?e vremena da visim na satovima u ?kolama penjanja. pro?lo ljeto sam oti?el u planinarac na Kalnik na palačinke i videl da tam na starom gradu se ekipa penje.. iz zezancije ja pitam dečke dal daju meni da probam.. na moje odu?evljenje dečki su pristali. i tak sam se malo penjal i normalno taj sport mi je ukral srce. odtad zbog obaveza (?kolskih i drugih) nisam se uspio bacit u penjačke vode ali ?elja je jo? uvijek tu..
e sad pitanja:
dal uopće smijem ja bez penjačke ?kole na stijene?Huh
koju opremu uopće treba kupit da mogu mirno na kalničke stijene otićHuh
literatura?Huh
i ako nije problem da mi date koji savjet zlata vrijedan.. Smiley

stvarno nisam u mogućnosti da idem prvo u zg na umjetne stijene, ?kolu penjanja, a kalnik sa dosta uređenih smjerova mi je pred nosom tak da bi ja odmah počel na pravoj stijeni..

isprićavam se na dugačkom postu i pitanjima na koja ste već sigurno mnogo puta već odgovarali.
zdravko
Lugarski guru

Što gore, to bolje!

View Profile
« Reply #1 on: 20. Apr 10. 23:02:38 »

Odgovori po redu:

Ne postoji zakon ili propis koji bi ti branio da se popneš na bilo koju stijenu (ili drvo). Jedina stvar koju moraš slušati je zdrav razum, a on bi ti trebao reći da pad s 10 metara može biti smrtonosan i da moraš jako dobro znati što radiš.
Škola penjanja nije kao školai stranog jezika ili tečaj karatea gdje ako ne znaš - nikom ništa. U penjanju se za grešku gubi glava.
Naravno, postoji literatura, ali postoji dug put od čitanja na papiru "ako penjač pada, pad zaustaviš tako da uže zategneš desnom rukom" do toga da ti se desna ruka počne refleksno grčiti čim netko poleti, čak i ako je to netko u susjednom smjeru. Tu ja kao instruktor nemam funkciju podučavanja nego dresiranja tečajaca uz posebnu čast da kad pogriješe glumim joker "spasi". Na svakoj grupi tečaja polaznici rade potencijalno opasne pogreške i ja moram povremeno intervenirati.

Odgovor na drugo pitanje sadržan je u prvome. Sve piše u literaturi: pojas, uže, kompleti, sprava za osiguravanje, penjačice, magnezij, penjački vodič ali bez znanja rukovanja su beskorisni.

Nadalje, čak i ako imaš svo potrebno znanje i opremu ne možeš se penjati sam. Penju se uvijek u paru osiguravač i penjač. Moraš imati još nekoga upučenog i opremljenog uz sebe.

Da ne duljim, ovdje je puno toga objašnjeno:
http://www.lugarnica.com/skola/LugarskiTecaj.doc
A ovdje još i više
http://ksp.pzs.si/Struktura/Dokumenti/Izobrazevanje/Sportni_plezalec.pdf

Prouči to detaljno, nađi nekoga tko će se penjati s tobom i proučiti to isto, Kupi penjačice i pojas, odi vikendom na Kalnik i zamoli bilo koga iskusnog da te osigurava. Mislim da će skoro svi nači po 15 minuta za tebe. Gledaj na forumu kad se dogovaramo za Kalnik pa se javi. Ako te put nanese u Zagreb, posjeti nas u dvorani.

There's Nothing in the Middle of the Road but Yellow Stripes and Dead Armadillos.
skocibik
Lugar suradnik
*

View Profile
« Reply #2 on: 21. Apr 10. 00:46:59 »

zdravko puno hvala na opse?nom odgovoru.
upoznat sam sa visinom jako dobro i sa svim njezinim opasnostima. (preko praznika većinu vremena provedem na bau?teli Cheesy)
hvala na pozivu i naravno da ću prvom prilikom posjetit dvoranu, a posebno ću pratit kad se dogovarate za posjet kalniku...

jo? jednom se zahvaljujem.. Smiley

Pages: [1]
  Print  

Jump to: